It’s with great pleasure to announce the Northern Zone National Netball League Preliminary Squad that was named from the Athlete Screening day that took place at Netball North Harbour on Saturday, November 28.

We had 38 athletes take part in the Athlete Screening and five selectors (Helene Wilson- Head Coach, Julie Kelman-Poto- Assistant Coach, Deb Fuller- SKYCITY Mystics Head Coach, Lyn Gunson, & Jenny-May Coffin) present observing the athletes as they were put through the fitness testing process and netball specific skills & drills.

This preliminary squad of 20 athletes will be placed on a training programme through until the end of January at which time the squad will undergo fitness testing and from those results the squad will be reassessed to establish the squad of athletes who will train together through until the final trial on Saturday, February 20 with the squad named on Monday, February 22. Helene and the Management staff will be in close contact with the club coaches to ensure a smooth transition back into club of those athletes who miss out on final selection.

The National Netball League is an exciting opportunity for all, but it is also a new experience for everyone involved so we are working hard to communicate as much as possible to everyone in our Zone and also want to give the athletes the best opportunity possible to push for a spot in the final squad.

Congratulations to the following athletes on their selection

Alyssa Jean Savelio 175x
Amorangi Malesala 175x
Brooke Watt 175x
Elisapeta Toeava 175x
Alyssa-Jean Savelio
Amorangi Malesala
Brooke Watt
Elisapeta Toeava
Eseta Autagavaia 175x
Grace Kukutai 175x
Isarena Chan 175x137
Ivana Rowland 175x
Eseta Autagavaia
Grace Kukutai
Isarena Chan
Ivana Rowland
Jessica Bourke 175x
Jessica Shed 175x
Kate Burley 175x
Kendra Falefitu 175x124
Jessica Bourke
Jessica Shed
Kate Burley
Kendra Falefitu
Kristina Tipene 175x
Meretini Fuimaono 175x
Popua Aleamotua 175x
Rebekah Roache 175x
Kristina Tipene
Meretini Fuimaono
Popua Aleamotu'a
Rebekah Roache
Saskia Rae Brown 175x
Sydney Fraser 175x
Tauhi Lopeti 175x
Tera Maria Amani 175x
Saskia-Rae Brown
Sydney Fraser
Tauhi Lopeti
Tera-Maria Amani

Draw and Results

Time  Date Team 1  Score Team 2 Score
6pm 10 April South  46 Northern 43
2.30pm  17 April  Northern  49 Central  48
6pm 1 May  Central   56 Nothern  45
2.30pm 8 May Northern 54 Waikato Bay of Plenty 50
6pm 15 May Mainland 42 Northern 45
6pm 21 May Waikato Bay of Plenty 55 Northern 57
2.30pm 29 May Northern 53 Mainland 44
6pm 11 June South 60 Northern 44
6pm 26 June FINAL - South 51 Central 46

THANKS TO OUR SPONSORS

lion-foundation-110xnzct-110xfour-winds-foundation-110xthe-trusts-community-foundation-110xnorth-and-south-trust-110xinfinity-foundation-110xaktive 110xsport northland 110xoxford sports trust 110xpic 110x